
Chemi-Con
Product No:
EGPD250ELL562ML30H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1705
4.1705
10
3.3649
33.649
50
2.89351
144.6755
100
2.624375
262.4375
500
1.951471
975.7355
1000
1.816894
1816.894
2500
1.749596
4373.99
5000
1.715956
8579.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.89 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.4 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 23mOhm @ 100kHz |