
Chemi-Con
Product No:
EGPD250ELL752MM30H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 7500UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2275
4.2275
10
3.8076
38.076
50
3.3003
165.015
100
2.87717
287.717
500
2.369452
1184.726
1000
2.200219
2200.219
2500
2.157906
5394.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 7500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.9495 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.47 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 22mOhm @ 100kHz |