
Chemi-Con
Product No:
EGPD350ELL222MK30H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1825
3.1825
10
2.57735
25.7735
50
2.24922
112.461
100
1.968115
196.8115
500
1.499537
749.7685
1000
1.312102
1312.102
2500
1.265238
3163.095
5000
1.218375
6091.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.3675 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.49 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28mOhm @ 100kHz |