
Chemi-Con
Product No:
EGPD350ELL302ML25H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3000UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.857
3.857
10
3.11315
31.1315
50
2.67729
133.8645
100
2.4282
242.82
500
1.805551
902.7755
1000
1.681034
1681.034
2500
1.618781
4046.9525
5000
1.58765
7938.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.195 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.26 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28mOhm @ 100kHz |