EGPD350ELL332MU35H
Chemi-Con
Product No:
EGPD350ELL332MU35H
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.065 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.42 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 100kHz