EGPD350ELL562ML40H
Chemi-Con
Product No:
EGPD350ELL562ML40H
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GPD
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5.7885 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.81 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 100kHz