EGPD500ELL102ML20H
Chemi-Con
Product No:
EGPD500ELL102ML20H
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GPD
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.776 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.96 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100kHz