
Chemi-Con
Product No:
EGPD500ELL302MM35H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3000UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9115
4.9115
10
4.41655
44.1655
50
3.82755
191.3775
100
3.336875
333.6875
500
2.748008
1374.004
1000
2.551719
2551.719
2500
2.502652
6256.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.4025 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.87 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 24mOhm @ 100kHz |