
Chemi-Con
Product No:
EGPD800ELL511MK30H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 510UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.059
3.059
10
2.47095
24.7095
50
2.15669
107.8345
100
1.886985
188.6985
500
1.43773
718.865
1000
1.258018
1258.018
2500
1.213093
3032.7325
5000
1.168158
5840.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 510 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.555 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.11 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 42mOhm @ 100kHz |