
Chemi-Con
Product No:
EGPD800ELL751ML30H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9425
3.9425
10
3.18155
31.8155
50
2.73619
136.8095
100
2.481685
248.1685
500
1.845356
922.678
1000
1.718084
1718.084
2500
1.654454
4136.135
5000
1.622638
8113.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 750 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.316 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.86 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 34mOhm @ 100kHz |