
Chemi-Con
Product No:
EGVD250ELL822MMP1H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8995
5.8995
10
5.30575
53.0575
50
4.59857
229.9285
100
4.009095
400.9095
500
3.301592
1650.796
1000
3.065764
3065.764
2500
3.006807
7517.0175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GVD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 5.1935 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.11 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 19mOhm @ 100kHz |