
Chemi-Con
Product No:
EGVD800ELL122MMP1H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.871
5.871
10
5.28295
52.8295
50
4.57881
228.9405
100
3.991805
399.1805
500
3.287361
1643.6805
1000
3.05255
3052.55
2500
2.993849
7484.6225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GVD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.952 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.92 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 24mOhm @ 100kHz |