EGXE100ELL471MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EGXE100ELL471MJC5S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 620 mA @ 100 kHz