EGXE100ELL472MLN3S
Chemi-Con
Product No:
EGXE100ELL472MLN3S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 25 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.581 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.86 A @ 100 kHz