
Chemi-Con
Product No:
EGXE101ELL100MH12D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.3458
3.458
50
0.26163
13.0815
100
0.22781
22.781
500
0.168739
84.3695
1000
0.143431
143.431
2500
0.134995
337.4875
5000
0.126559
632.795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXE |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 1.5 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 60 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 150 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |