EGXE160ELL102MK20S
Chemi-Con
Product No:
EGXE160ELL102MK20S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 58 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 648 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.08 A @ 100 kHz