EGXE160ELL222ML25S
Chemi-Con
Product No:
EGXE160ELL222ML25S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Series GXE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 31 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.215 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.62 A @ 100 kHz