EGXE161ELL151MLN3S
Chemi-Con
Product No:
EGXE161ELL151MLN3S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 434 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 651 mA @ 100 kHz