EGXE161ELL220MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EGXE161ELL220MJ20S
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 207 mA @ 100 kHz