EGXE161ELL330MJ25S
Chemi-Con
Product No:
EGXE161ELL330MJ25S
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 154 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 277.2 mA @ 100 kHz