EGXE250ETD101MH12D
Chemi-Con
Product No:
EGXE250ETD101MH12D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Impedance 320 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 136 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 100 kHz