EGXE451ELL100MK20S
Chemi-Con
Product No:
EGXE451ELL100MK20S
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXE
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 86 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 154.8 mA @ 100 kHz