
Chemi-Con
Product No:
EGXE630ELL470MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.39615
3.9615
50
0.29944
14.972
100
0.260775
26.0775
500
0.193135
96.5675
1000
0.16416
164.16
2500
0.154508
386.27
5000
0.144856
724.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXE |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 590 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 212 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 530 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |