
Chemi-Con
Product No:
EGXF250ELL152MJ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.406
1.406
10
1.1096
11.096
50
0.96197
48.0985
100
0.832485
83.2485
500
0.629014
314.507
1000
0.555009
555.009
2500
0.518006
1295.015
5000
0.49951
2497.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.128 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 42mOhm @ 100kHz |