
Chemi-Con
Product No:
EGXF250ELL222MU20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9285
1.9285
10
1.5599
15.599
50
1.36135
68.0675
100
1.19111
119.111
500
0.907535
453.7675
1000
0.794086
794.086
2500
0.765728
1914.32
5000
0.737371
3686.855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.335 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm @ 100kHz |