
Chemi-Con
Product No:
EGXF250ELL751MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 25V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.81985
8.1985
50
0.71098
35.549
100
0.61522
61.522
500
0.464854
232.427
1000
0.410153
410.153
2500
0.382812
957.03
5000
0.369142
1845.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 750 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 780 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 94mOhm @ 100kHz |