
Chemi-Con
Product No:
EGXF251ELL121MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 250V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4675
3.4675
10
2.7949
27.949
50
2.40407
120.2035
100
2.18044
218.044
500
1.621308
810.654
1000
1.509502
1509.502
2500
1.453595
3633.9875
5000
1.425646
7128.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 717.5 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |