
Chemi-Con
Product No:
EGXF251ELL360MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 36UF 20% 250V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.615
1.615
10
1.27205
12.7205
50
1.102
55.1
100
0.953705
95.3705
500
0.720594
360.297
1000
0.635816
635.816
2500
0.593427
1483.5675
5000
0.572242
2861.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 36 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 427 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |