
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL222MU25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
10
2.04915
20.4915
50
1.78828
89.414
100
1.564745
156.4745
500
1.192155
596.0775
1000
1.043128
1043.128
2500
1.005879
2514.6975
5000
0.96862
4843.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.07 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mOhm @ 100kHz |