EGXF350ELL242MK35S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL242MK35S
Description:
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RAD TH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 26998
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 2400 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.34 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100kHz