
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL242MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.546
2.546
10
2.0577
20.577
50
1.7955
89.775
100
1.57111
157.111
500
1.197038
598.519
1000
1.047404
1047.404
2500
1.009992
2524.98
5000
0.972591
4862.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2400 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.34 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 22mOhm @ 100kHz |