EGXF350ELL242ML25S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL242ML25S
Description:
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 2400 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.273 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100kHz