
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL272MK40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.926
2.926
10
2.36455
23.6455
50
2.06397
103.1985
100
1.80595
180.595
500
1.375942
687.971
1000
1.203944
1203.944
2500
1.160948
2902.37
5000
1.11795
5589.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.708 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 19mOhm @ 100kHz |