EGXF350ELL301MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL301MJC5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 35V RADIAL TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXF
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 300 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100kHz