EGXF350ELL432ML35S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL432ML35S
Description:
CAP ALUM 4300UF 20% 35V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 4300 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.723 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100kHz