
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL511MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 510UF 20% 35V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.8721
8.721
50
0.75582
37.791
100
0.654075
65.4075
500
0.494228
247.114
1000
0.436078
436.078
2500
0.407008
1017.52
5000
0.392474
1962.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 510 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 650 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 94mOhm @ 100kHz |