EGXF350ELL622MM40S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL622MM40S
Description:
CAP ALUM 6200UF 20% 35V RAD TH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 479
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 6200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.616 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 100kHz