EGXF350ELL751MU15S
Chemi-Con
Product No:
EGXF350ELL751MU15S
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 35V RADIAL TH
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 750 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 792 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 67mOhm @ 100kHz