
Chemi-Con
Product No:
EGXF401ELL160MJ25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 16UF 20% 400V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.1742
11.742
50
1.01745
50.8725
100
0.880555
88.0555
500
0.665304
332.652
1000
0.587024
587.024
2500
0.547894
1369.735
5000
0.528324
2641.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 16 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 183 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |