
Chemi-Con
Product No:
EGXF401ELL430MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 43UF 20% 400V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2395
3.2395
10
2.622
26.22
50
2.28836
114.418
100
2.002315
200.2315
500
1.525567
762.7835
1000
1.334864
1334.864
2500
1.287193
3217.9825
5000
1.239522
6197.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 43 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 371 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |