
Chemi-Con
Product No:
EGXF500ELL102MK30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.7613
17.613
50
1.53691
76.8455
100
1.34482
134.482
500
1.024632
512.316
1000
0.896553
896.553
2500
0.864538
2161.345
5000
0.832514
4162.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.506 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 31mOhm @ 100kHz |