
Chemi-Con
Product No:
EGXF500ELL122MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7645
2.7645
10
2.23915
22.3915
50
1.95415
97.7075
100
1.70981
170.981
500
1.302754
651.377
1000
1.139905
1139.905
2500
1.099188
2747.97
5000
1.05848
5292.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.098 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 36mOhm @ 100kHz |