
Chemi-Con
Product No:
EGXF500ELL182MM25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.306
3.306
10
2.66855
26.6855
50
2.29482
114.741
100
2.08126
208.126
500
1.547626
773.813
1000
1.440884
1440.884
2500
1.387522
3468.805
5000
1.360837
6804.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.74 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mOhm @ 100kHz |