
Chemi-Con
Product No:
EGXF500ELL222MM30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8475
3.8475
10
3.1008
31.008
50
2.66627
133.3135
100
2.418225
241.8225
500
1.798198
899.099
1000
1.674176
1674.176
2500
1.612169
4030.4225
5000
1.581161
7905.805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.498 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 21mOhm @ 100kHz |