EGXF500ELL751MK25S
Chemi-Con
Product No:
EGXF500ELL751MK25S
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 50V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1730
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXF
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 750 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.218 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 38mOhm @ 100kHz