
Chemi-Con
Product No:
EGXF500ELL751MK25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 50V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.41455
14.1455
50
1.23443
61.7215
100
1.08015
108.015
500
0.822966
411.483
1000
0.72009
720.09
2500
0.694374
1735.935
5000
0.668658
3343.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 750 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.218 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 38mOhm @ 100kHz |