EGXF500ELL751MM15S
Chemi-Con
Product No:
EGXF500ELL751MM15S
Description:
CAP ALUM 750UF 20% 50V RADIAL TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXF
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 750 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 822 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 85mOhm @ 100kHz