EGXF630ELL112MU35S
Chemi-Con
Product No:
EGXF630ELL112MU35S
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 63V RAD TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXF
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1100 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.764 A @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 37mOhm @ 100kHz