
Chemi-Con
Product No:
EGXF630ELL621ML20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 620UF 20% 63V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2135
2.2135
10
1.78885
17.8885
50
1.56142
78.071
100
1.366195
136.6195
500
1.040896
520.448
1000
0.910784
910.784
2500
0.878256
2195.64
5000
0.845728
4228.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 620 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 978 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 62mOhm @ 100kHz |