
Chemi-Con
Product No:
EGXF800ELL561MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.002
3.002
10
2.42915
24.2915
50
2.12002
106.001
100
1.85497
185.497
500
1.413334
706.667
1000
1.236672
1236.672
2500
1.192506
2981.265
5000
1.148341
5741.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 875 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 55mOhm @ 100kHz |