EGXF800ELL561MM20S
Chemi-Con
Product No:
EGXF800ELL561MM20S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1351
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GXF
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 875 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100kHz