
Chemi-Con
Product No:
EGXL250ELL221MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.59375
5.9375
50
0.47538
23.769
100
0.407455
40.7455
500
0.322544
161.272
1000
0.271605
271.605
2500
0.254638
636.595
5000
0.237662
1188.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 170 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 400 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 800 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |