
Chemi-Con
Product No:
EGXL250ELL471MJ20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.7201
7.201
50
0.59831
29.9155
100
0.515185
51.5185
500
0.398867
199.4335
1000
0.343472
343.472
2500
0.321318
803.295
5000
0.304694
1523.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GXL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 94 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 650 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |